Publiczne Przedszkole nr 2 w Pile

13.12.2021 – gr. IV

 

WITAJCIE KOCHANE DZIECI I DRODZY RODZICE
Święta już coraz bliżej, a więc zaczynamy tematykę świąteczną nasz blok tematyczny na ten tydzień brzmi: SPOTKANIE PRZY WIGILIJNYM STOLE. Zapraszam do zajęć i do wspólnej pracy, pamiętajcie o wykonaniu wszystkich zadań. Zaczynamy!
1. Przygotowania do świąt
CELE OGÓLNE: kształtowanie umiejętności matematycznych – przeliczanie; rozwijanie umiejętności językowych podczas układania zagadek; rozwijanie wrażliwości – czerpanie radości z przygotowań do świąt.

1. “Drwal” – zabawa paluszkowa wg Małgorzaty Barańskiej.
Drwal siekierą rąbie drzewo. Dziecko uderza lekko, rytmicznie krawędzią wyprostowanej dłoni w podstawę
Wióry lecą w prawo, w lewo. wyprostowanego kciuka drugiej dłoni.
Gdy już drzewo się przewróci, Dziecko zamyka kciuk – drzewo się przewróciło.
Drwal do domu wróci. Dziecko kroczy palcem wskazującym i środkowym po przedramieniu, od łokcia w stronę dłoni.
Drwal już rąbie drugie drzewo. Dziecko uderza rytmicznie krawędzią dłoni w podstawę palca
Wióry lecą w prawo w lewo wskazującego drugiej dłoni.
Gdy to drzewo się przewróci, Dziecko zamyka palec wskazujący.
Drwal do domu wróci. Dziecko kroczy dwoma palcami po przedramieniu – drwal wraca do domu.

2. Zestaw ćwiczeń porannych nr 8. Metoda naśladowczo-ścisła.
Dziecko maszeruje po kole, udając przemarsz wojska, wysoko unosząc kolana.
Co chwilę zmieniamy kierunek marszu. Dziecko naśladuje ruchy:
a) naprzemienne wymachy ramion w przód,
b) krążenia ramion w przód i w tył,
c) bieg w miejscu,
d) wspinanie się po drabinie,
e) wymachy nóg w przód,
f) skłony tułowia w przód/na boki,
g) przysiady (ramiona wyprostowane przed siebie, wykonujemy ugięcie kola),
h) pajacyki,
i) leżenie na plecach, przenoszenie nóg za głowę,
j) jazda na rowerku,
k) siad po turecku (plecy proste, dłonie na kolanach, ćwiczenia oddechowe).

3. Świąteczne porządki – uważne słuchanie opowiadania Bożeny Formy.
Świąteczne porządki Bożena Forma

Bardzo lubię czas świątecznych porządków. Najbardziej cieszę się z tego, że moja mamusia nie idzie do pracy i wszystko robimy razem. Właśnie rozpoczęłyśmy przeglądanie odzieży.
Mama dała mi do zabawy swoje letnie sukienki, słomkowe kapelusze i barwne sznury korali, kiedy nagle zadzwonił dzwonek. W drzwiach pojawił się Marcin. – O! – spojrzał na mnie i zaniemówił. – Idziesz na bal? – przyglądał się z zainteresowaniem mojej sukience. – Nie, robimy porządki w szafie. Zapraszam, może znajdzie się także coś dla ciebie. – Mamusiu, widziałaś w telewizji muzyczny program, w którym występują dzieci? Potrzebuję kolorową chustę w kwiaty i twoje buty. Mama spojrzała na piętrzący się na łóżku stos ubrań. – Tak, to trzeba przymierzyć, to zeszyć, a to damy dzieciom sąsiadki – mówiła do siebie. Ja jednak nie dawałam za wygraną. – Mamusiu, torebka z perełkami też mi się przyda. O, spójrz, tu są babci rękawiczki z futerkiem! A ten kapelusz dziadka to dla Marcina i ten stary czarny parasol – byłam zachwycona. – No dobrze, bierzcie wszystko, co jest wam potrzebne i zmykajcie. Na dworze spadł śnieg, a ja nie jestem gotowa z zimowymi porządkami – dodała mama, a my tuląc w objęciach stosy ubrań, poszliśmy do mojego pokoju. Długo wybieraliśmy z Marcinem odpowiednie części garderoby. Po chwili Marcin pobiegł do mamusi, trzymając w ręce kolorową kartkę. – To jest zaproszenie na występ. Nie musi pani kupować biletu. Miejsce w pierwszym rzędzie, czekamy – powiedział i w podskokach opuścił pokój. Mama delikatnie zapukała do drzwi. – Czy już można? – Prosimy zająć miejsce. Zaraz wystąpi słynna gwiazda estrady – zapowiedziałam przejętym głosem, wcielając się w rolę konferansjera. – A teraz słynny gwiazdor w pięknym kapeluszu – Marcin złożył głęboki ukłon. Wbiegłam na scenę. Ruchy trochę utrudniała mi długa mamina sukienka i za duże buty na obcasie. Za to piosenka brzmiała bezbłędnie. Drugą zwrotkę wykonał Marcin, otwierając duży czarny parasol dziadka. Mama długo biła brawo, więc gwiazdy zaśpiewały na bis. – A teraz pomóżcie mi skończyć porządki – poprosiła mama. – Razem szybciej nam pójdzie praca. Podawaliśmy ubrania. Mama układała jesienne rzeczy na górne półki szafy. Zimowe układała niżej i zawieszała na wieszakach. Niektóre przymierzałam. – Spójrz, jak urosłam, to jest już za małe – przymierzałam kolejne kreacje. – To ty, córciu, jesteś już taka duża. Jutro jedziemy na zakupy. Kupimy ci nowe ubranie – powiedziała mama, zamykając szafę. – Chyba już pójdę. Pewnie u mnie także zaczęły się świąteczne porządki. Pomogę mamie i sprawdzę, czy też jestem już duży.

Pytania do opowiadania:
Co zaplanowała mama do zrobienia?;
Jak wyglądały świąteczne porządki?;
W jaki sposób dzieci pomagały w świątecznych porządkach?;
Na czym polegają świąteczne porządki w waszych domach?;
W jaki sposób wy pomagacie rodzicom w przedświątecznych porządkach?;
Jakie przedmioty pomagają w porządkach domowych?

4. Zabawa ruchowa Świąteczne porządki
https://www.youtube.com/watch?v=466oxBC2ETI

5. “Liczymy ozdoby” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem karty pracy 29. Dziecko ma talerzyk z dowolnymi liczmanami – kilkanaście dla dziecka, oraz kartkę papieru-podkładkę. Umawiamy się z dzieckiem, że jego liczmany to są ozdoby choinkowe, które będą liczyć. Wydajemy dziecku polecenia: Weź trzy dowolne ozdoby. Dołóż dwie – ile masz razem? Dołóż do nich jeszcze dwie – ile masz razem? Na koniec dziecko wykonują zadanie z karty pracy 29.

karty pracy 29

6. Zadanie świąteczne

świąteczne karty pracy

7. Zadanie z kalendarza adwentowego – drogie dzieci dzisiaj 13 grudnia więc otwieram kopertę z numerkiem 13 – Waszym zadaniem jest ozdobić świąteczny obrazek

swiateczny obrazek

Dziękuję bardzo. Do zobaczenia jutro!

Skip to content