Proponuję dzisiaj dla Was zabawy w ważenie. Będziecie mogli sprawdzić ile ważą Wasze zabawki. Które są ciężkie a które lekkie.
1. „Lekki jak piórko, ciężki jak słoń”
– zabawa ruchowa z elementem naśladowania. Poruszajcie się po pokoju : lekko – szybko na paluszkach lub ciężko – powoli, mocno tupiąc nogami.
2. „Uciekające pióro” – ćwiczenie oddechowe. Do zabawy potrzebne będzie piórko (można wykorzystać piłeczkę pingpongową lub kulkę z papieru, słomka do napojów).
– Połóżcie piórko na dłoni i mocno dmuchnijcie, pióro się uniesie w powietrze. Możecie dmuchać tak długo, by piórko nie spadło na podłogę.
– połóżcie piórko na stole i dmuchnijcie na nie przez słomkę do napojów – zobaczcie, jak daleko pofrunęło.
Tak samo możecie bawić się z piłeczką lub kulką z papieru.
Zabawę możecie przeprowadzić wykorzystując inne przedmioty i w ten sposób określić, które są lżejsze a które cięższe. Przedmioty lekkie przemieszczą się dalej, ciężkie będą bliżej ( lub się nie poruszą).
3. „Co jest cięższe – lalka czy miś?” – zabawa matematyczna
– określcie „na oko” i „w ręku” ciężar przedmiotów. Określanie ciężaru przedmiotów możecie wykorzystać podczas codziennych czynności w domu (np.: podczas porządkowania zabawek).
Porozmawiajcie z rodzicami na temat sposobu sprawdzenia wagi towarów (przedmiotów) oraz o różnych typach wag: waga szalkowa, waga łazienkowa, waga kuchenna.
Miłego dnia, pozdrawiam Monika Misińska.