Publiczne Przedszkole nr 2 w Pile

07.04.2021 – gr. V

 

Witajcie ponownie w kolejnym dniu tygodnia. Zapraszam na kolejny dzień z eksperymentami, tym razem będą to zabawy z jajkiem – to nawiązanie do minionych świąt Wielkanocnych. Mam nadzieję, że nie zjedliście wszystkich jajek, bo kilka będzie nam potrzebnych.
Na początek poruszajmy się troszeczkę.
https://www.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I

Co było pierwsze? Jajko czy kura? W dzisiejszych zabawach skupimy się nad zagadnieniem dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? Zapraszamy Was na przegląd eksperymentów.

Badania rozpoczęliśmy od przygotowania dwóch jajek – surowego i ugotowanego sprawdzaliśmy, które z jaj jest cięższe, czy są takiej samej wielkości i czy wydają jakiś dźwięk gdy się nimi potrząśnie. Koniecznie musicie sprawdzić jak to jest z tymi jajkami.

Zabawy badawcze z wykorzystaniem jajka – poznanie właściwości.
Obserwacja 1. Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywanie budowy jajka.
Dziecko ogląda i dotyka jajek (jedno ugotowane na twardo, drugie surowe), potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice.

Obserwacja 2. Kręcące się jajka.
Dziecko lub rodzic wprawia oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej. Próbuje znaleźć uzasadnienie.

Obserwacja 3. Co jajko ma w środku?
Rodzic lub dziecko z pomocą rodzica rozbija surowe jajko i przekłada je do miseczek. Oddziela żółtko od białka. Dziecko określa, z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko).

Eksperyment: Jajko w occie
Zanurzcie jajko w occie i pozostawcie na 24 godziny. Po tym czasie, dziecko opisuje, co stało się z jakiem, co stało się ze skorupką? Jakie właściwości ma teraz jajko?
Jak oddzielić żółtko od białka? Znacie jakiś sposób? Do tego zadania potrzebujemy plastikowej butelki.

A co z ugotowanym jajem, które zostało nam z pierwszego eksperymentu? Obraliśmy je ze skorupki, a potem próbowaliśmy je wcisnąć do szklanej butelki. Niestety bez powodzenia!

Potrzebujemy: 1 obrane gotowane na twarde jajko, szklaną butelkę z szeroką szyjką, spirytus (lub inny łatwopalny płyn), zapałki.

Przebieg eksperymentu: do butelki wlewamy trochę spirytusu i obracamy butelką tak, żeby pokrył ścianki. Wrzucamy do środka zapaloną zapałkę i szybko zatykamy wylot jajkiem. Jajko zostanie wessane do środka! Dlaczego? W butelce po wypaleniu się spirytusu powstało podciśnienie, czyli niższe ciśnienie powietrza niż w otoczeniu. Butelka zadziałała jak strzykawka, wessała jajko do środka, aby doprowadzić do wyrównania ciśnienia.

PS. Pamiętajcie, żeby jajko dobrze dolegało do brzegów szyjki butelki, inaczej powietrze znajdzie drogę bokiem!
Jajko w solance? Sprawdźcie sami!

Przebieg eksperymentu: do obu szklanek nalewamy wodę, a w jednej z nich rozpuszczamy 2-3 łyżki soli. Do obu kolejno wkładamy świeże, surowe jajko. To samo jajko w jednej szklance tonie, w drugiej unosi się w wodzie! Dlaczego? Przedmioty pływają w wodzie wtedy, kiedy mają mniejszą od niej gęstość. Surowe jajko ma większą gęstość od wody, dlatego tonie. Kiedy dodamy do wody sól zwiększamy jej gęstość. Słona woda ma większą gęstość niż jajko, więc jajko pływa!

Co łączy jajko i zęby, podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli, herbaty czy kawy, postanowiliśmy w podanych płynach zanurzyć, surowe jajka. Jesteście ciekawi co z tego wyszło? Przygotujcie trzy szklanki:

  • do pierwszej wlejcie Colę,
  • do drugiej herbatę,
  • do trzeciej kawę.

Teraz zanurzcie w płynach jajka, mogą być ugotowane. Pozostawcie tak zanurzone jajka na jedną godzinę. Ciekawi mnie jak wyszedł ten eksperyment, czy jajka pozostały takie same?

Oto kolejne bardzo ciekawe eksperymenty z jajkami. Życzę dobrej zabawy i spędzania miło kolejnego dnia mimo deszczowej pogody. Pozdrawiam 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=BV_RF0nQbQQ

Skip to content